fortepian
W dawnych czasach umiejętność gry na fortepianie była obowiązkowym elementem wykształcenia osób z wyższych sfer. Te czasy już minęły, jednak fortepian do dziś jest jednym z najpopularniejszych instrumentów. Stosunkowo łatwo w początkach nauki wygrać na nim proste melodie, ale oczywiście pełna biegłość i koordynacja pracy obu rąk wymaga pracy i czasu. Co ważne, w Centrum Sztuki Muzycznej uczymy wyłącznie na akustycznych instrumentach (pianinach), co ma ogromne znaczenie w kształtowaniu dźwięku i uwrażliwienia na brzmienie instrumentu.
Nauczyciele: Anna Bernaś (wtorek, piątek), Magdalena Bogacka (piątek, sobota), Anna Gertner (poniedziałek, osoby od 15 lat), Michał Giłka (poniedziałek, czwartek), Zuzanna Kosek-Giłka (poniedziałek, wtorek, środa), Maciej Zagajski (środa)
fortepian rozrywkowy z elementami improwizacji
Na te zajęcia zapraszamy osoby, które posiadają już umiejętności w grze na fortepianie przynajmniej na poziomie ukończonej szkoły muzycznej I stopnia oraz czytają nuty i znają zasady muzyki.
Nauczyciel: Janusz Blecharz (czwartek)
akordeon
skrzypce
Skrzypce to instrument, którego brzmienie głęboko porusza słuchacza. Posiadają drewnianą duszę, ale mówi się, że posiadają także duszę prawdziwą. Są instrumentem legendą, a niektórzy uważają, że ich ojczyzną jest Polska, ponieważ w naszej tradycji ludowej rozpowszechnione były od wielu dziesiątków lat, a pierwsze wzmianki o tym instrumencie pochodzą właśnie z naszego kraju. Jednak to we Włoszech w 1523 roku po raz pierwszy użyto terminu skrzypce i to tam powstały ich najwspanialsze okazy, a włoscy lutnicy wynieśli rzemiosło produkcji skrzypiec do poziomu sztuki. Początki nauki gry na skrzypcach bywają trudne i wymagające, jednak przynoszą bardzo dużo satysfakcji. Instrument ten jest niewielki lekki, więc można wszędzie ze sobą zabrać, aby dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi.
Nauczyciele: Magdalena Bogacka (piątek, sobota), Zuzanna Kosek-Giłka (poniedziałek, wtorek, środa)
gitara klasyczna
Gitara ma korzenie w hiszpańskiej tradycji muzycznej, gdzie już w starożytności używano różnych gitaropodobnych instrumentów. Zaliczana jest do instrumentów strunowych szarpanych. Współczesna gitara klasyczna wyposażona jest w 6 miękkich strun, dawniej wykonywanych z preparowanych jelit zwierzęcyc
Nauczyciel; Anna Bernaś (wtorek, piątek)
gitara rozrywkowa (akustyczna) (od 9 lat)
Jeśli chcesz grać akordowo do piosenek to te zajęcia będą dla ciebie bardziej odpowiednie. To, co odróżnia gitary akustyczne od klasycznych to metalowe struny, węższy gryf i kształt pudła rezonansowego. Dzięki temu, brzmienie akustyków jest wyrazistsze i głośniejsze – idealne, jeśli chcesz grać najpopularniejsze gatunki muzyki współczesnej, takie jak blues, folk, rock, pop czy country. Gitara akustyczna ma węższy gryf, który ułatwia łapanie akordów, co sprawia, że nauka gry jest prostsza i wygodniejsza. Ponadto, rozmiar i kształt gryfu akustyków jest zbliżony do tego występującego w gitarach elektrycznych – dzięki temu, z gitary akustycznej łatwiej „przesiąść się” na elektryka, niż z modelu klasycznego. Gitara akustyczna to również szeroka gama technik gry. Podczas gdy na klasyku gra się głównie palcami, na gitarze akustycznej możesz zagrać również kostką, slidem czy pazurkiem, osiągając różnorodne, ciekawe brzmienie.
Nauczyciel: Janusz Blecharz (czwartek)
gitara basowa (od 12 lat)
Gitara basowa odegrała kluczową rolę w rozwoju muzyki popularnej. Jej dźwięk niskich tonów tworzy solidną podstawę harmonii i rytmu, odgrywa kluczową rolę w muzyce popularnej. Bez niej wiele utworów straciłoby swój charakterystyczny charakter i brzmienie. Gitara basowa jest instrumentem strunowym, podobnym do gitary elektrycznej, ale o niższych dźwiękach. Najpopularniejsze modele mają cztery struny, ale istnieją też gitary basowe z pięcioma lub sześcioma strunami.
Nauczyciel: Janusz Blecharz (czwartek)
ukulele
saksofon
Saksofon należy do instrumentów dętych drewnianych i bez wątpienia możemy go zaliczyć do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo ciekawemu brzmieniu, które znajduje zastosowanie w każdym gatunku muzycznym. Wchodzi w skład instrumentalny zarówno dużych orkiestr dętych, symfonicznych, big bandów jak i również małych kameralnych zespołów. Szczególne zastosowanie znalazł w muzyce jazzowej, gdzie często odgrywa rolę instrumentu wiodącego – solowego. Pierwsze wzmianki o powstaniu saksofonu pochodzą z 1842 roku i ta data jest przez większą cześć środowiska muzycznego uważana za powstanie tego instrumentu. Został skonstruowany przez belgijskiego budowniczego instrumentów muzycznych Adolpha Saxa i właśnie od nazwiska konstruktora pochodzi jego nazwa. Jest kilka rodzajów saksofonów co wynika przede wszystkim z indywidualnych możliwości brzmieniowych i zakresu skali konkretnego instrumentu. Do najpopularniejszych należy saksofon altowy, który budowany jest w stroju Es i brzmi o sekstę wielką niżej, niż jego zapis nutowy. Ze względu na niewielkie rozmiary i najbardziej uniwersalne brzmienie jest najczęściej wybierany do rozpoczęcia nauki.
Nauczyciel: Michał Giłka (poniedziałek, czwartek)
śpiew klasyczny (od 16 lat)
śpiew rozrywkowy i praca z mikrofonem
Nauczyciel: Michał Giłka (poniedziałek, czwartek)
śpiew dla dzieci
Twoje dziecko lubi śpiewać? Zapisz je na zajęcia, gdzie pod okiem nauczyciela będzie łączyć śpiewanie piosnek dostosowanych do wieku z dobrą zabawą.
Magdalena Bogacka (piątek, sobota)
kształcenie słuchu
Zajęcia, które bardzo poszerzają świadomość muzyczną i skierowane są do osób, które chcą poszerzyć swą wiedzę na polu ogólnomuzycznym i przez to robić większe postępy w grze na wybranym instrumencie. Na zajęciach można nauczyć się czytania i zapisywania nut, rozpoznawania interwałów, trójdźwięków, czterodźwięków w przewrotach, a także poznać wartości rytmiczne niezbędne do samodzielnego rozczytywania zapisu nutowego. Kształcenie słuchu prowadzone jest na różnych poziomach zaawansowania, także w grupach.
Nauczyciel: Michał Giłka (poniedziałek, czwartek)